Teorie  -->  2. Slovníček pojmů

Bůh

Pokud ve svých textech používám slovo Bůh, není v tom nic náboženského. Já sám nevyznávám žádné náboženství, protože nesouhlasím se žádným. Sám jsem se dlouhou dobu s tímto slovem nemohl ztotožnit právě kvůli mému negativnímu postoji k jakémukoliv náboženství, ale postupně jsem pochopil, že to není ve slově, ale v tom, co si pod ním představujeme. Já nyní chápu Boha jako nejvyšší moudrost, bezpodmínečnou lásku, sílu, která řídí náš život nanejvýš spravedlivě a moudře.

Častý názor nevěřících je, že kdyby Bůh existoval, nedopustil by to, co se ve světě děje. Války, zabíjení, genocidu apod. Tento názor vyplývá z absolutního nepochopení fungování vesmíru a existence lidstva. Lidé dostali od Boha zásadní věc - svobodnou vůli. V každém okamžiku se podle své vůle můžeme (nebo spíš musíme) rozhodnout co v příštím okamžiku udělat. A na základě našeho jednání se učíme, protože následky našeho jednání se nám vracejí - v dobrém i špatném, viz. Vesmírné zákonitosti.  Kdyby nám Bůh cokoliv zakazoval, popíral by sám sebe, smysl svých zákonů. To, že to většina lidí nechápe, neznamená, že Bůh je špatný.

Na druhou stranu převažující názor věřících pod vlivem náboženství je, že Bůh nás potrestá, když uděláme něco špatného. Je to vytváření strachu s cílem ovládat lidi a vést je k poslušnosti. Bůh je milostivý a netrestá, jen nás prostřednictvím duchovních ( vesmírných,  božích ) zákonů vychovává. Každý z nás nese důsledky svých činů.

Líbí se mi představa, že v každém z nás je kousek Boha. Bůh se poznává skrze nás, naše zkušenosti, emoce, zážitky, trápení i štěstí. Dovolím si vypůjčit jeden odstaveček z knížky Kosmické objednávky autorů Barbel a Manfred Mohr.

Představ si, že Bůh byl těsto na cukroví a najednou z čiré radosti a rozpustilosti dostal dobrodružný nápad.
Rozdělil se do triliardy formiček na pečení, posypal uspávacím prostředkem a s posledním zívnutím přerušil šňůru, kterou byly formičky spojeny.
Rozpadly se a vytvořily nespočet kousků těsta, jež se domnívají, že jsou od sebe navzájem oddělené:
Ty a já jsme jedni z nich.
Každý z nás je kousíček Boha.

 

Karma

V ezoterické a duchovní literatuře lze najít řadu popisů a vysvětlení tohoto pojmu. Poměrně rozsáhlý popis karmy jsem našel na těchto stránkách.

Karmu lze jednoduše definovat jako nahromaděnou a nesplacenou energii všech předchozích činů z tohoto života i z životů minulých. Tzv. zákon karmy je jinak řečeno zákon příčiny a následku. Co zaseješ, to sklidíš.

Já si dovolím tento výraz popsat zjednodušeně tak, jak jsem ho pochopil pro potřeby mojí léčitelské praxe.

(bude doplněno později)

 

Vděčnost

Vděčnost za to co máte je velice důležitý postoj. Pokud cítíte a vyjadřujete vděčnost, otevíráte bránu k tomu, abyste mohli dostat víc. 
Podívejte se na následující příklad :

  • Máte na zahradě jabloň, která urodila množství jablek. Dáte tedy košík jablek svému sousedovi. On vám děkuje a básní o tom, jaký koláč z nich bude. Přinese vám kousek ochutnat,  aby vám vyjádřil svou vděčnost za tento dar. Máte radost, že jste ho potěšili ? A dáte mu příště zase něco ze své úrody ? Já myslím, že ano.
  • A teď si představte stejný příběh jen s tím rozdílem, že soused chladně přijme jablka a utrousí ironicky něco jako : To zas bude mít manželka radost. Budete mít chuť mu příště zase něco dát ?

Cítíte-li vděčnost za to co máte, dostanete víc.

Můžete si udělat za domácí cvičení soupis toho, za co všechno jste ve svém životě vděční. Neškodí si to občas připomenout.

Karel Gott je oblíbeným zpěvákem napříč staletími a milují ho babičky i vnučky. Nerozhoduje jeho věk, nerozhoduje styl hudby, který dělá. Myslíte, že jeho úspěch a obliba je jen v jeho hlase nebo písňovém repertoáru ? Dobrých zpěváků je určitě víc. Tak v čem je tedy Kája tak jedinečný, v čem se odlišuje od ostatních ?

Když si poslechnete, jak o něm mluví jeho spolupracovníci, tak pochopíte. Jeho vděčnost vůči divákům a návštěvníkům jeho koncertů je nekonečná. Po náročném vystoupení vydrží dávat podpisy fanynkám tak dlouho, dokud neuspokojí poslední fanynku, která si pro podpis přišla. A dává je s láskou a úsměvem. A svým kolegům vždy vysvětlí, že je vděčný za to, že přišly, protože bez nich by na tom jevišti nestál. A vesmír / Bůh mu jeho vděčnost vrací v jeho nekončící oblibě a popularitě.

Pokora

Nic na světě se neděje náhodou. Vše je výsledkem složitých souvislostí, vesmírných zákonů a zákonitostí. Vše co máte, čeho jste dosáhli, vám vesmír přidělil na základě vašeho chování, myšlení a postojů. Nic však nemusí být trvalé. Změníte-li se vy, může se rázem změnit i ledacos ve vašem životě. Vystřídá-li pokoru arogance, můžete ze dne na den přijít o všechno o co jste léta usilovali. Vyhoříte, dům vám vezme voda, zkrachuje banka, kde máte úspory apod. Není dobré dělat ze sebe příliš velkého \"mistra světa\" s postojem JEN JÁ, mě se nic nemůže stát apod. Pak vám vesmír může ukázat, že zase takový mistr nejste.

Své o tom ví např. Brandon Bays (autorka metody Cesta), která ve své knize \"Cesta\" popisuje svůj životní příběh. Přestože pomáhala lidem jako terapeutka, musela spadnout až na dno, aby si uvědomila o čem to je. Při požáru lesa ji vyhořel dům jako jediný na pobřeží, rozvedl se s ní manžel, opustila ji dcera, banka ji zablokovala prostředky. Ona sama to popisuje asi takto : \"Byla to moje arogance, která to způsobila. Myslela jsem si, že všechno mám navždy, že o nic nemohu přijít.\" Dnes je opět na vrcholu a učí metodu po celém světě.

Příběh ze života
Kamarádka měla havárku. Nedala přednost zprava a došlo ke srážce, jejímž výsledkem bylo, že obě auta shořela se vším, co v nich bylo. Nikomu se nic nestalo. Pojišťovny nakonec všechno zaplatily. 
Protože už je také znalá fungování vesmíru, tak jsem se jí zeptal : \"A víš co ti to mělo říct ?\" A byl jsem překvapen její odpovědí : \"Vím. Když jsem jela, poslouchala jsem rádio, kde právě běželo dopravní zpravodajství o nějaké havárce. A mě proběhlo hlavou : To se MNĚ stát nemůže.\" A na první křižovatce se to stalo. Dodnes nechápe, jak mohla to auto přehlédnout. 
Jo, vesmír vždycky najde způsob, jak nás vychovat. V tomto případě nebyl důvod ke zranění či smrti. Byla to jen výchovná lekce pokory.

Strach

Slýchávám názor, že mít strach je v určitých situacích dobré, že nám brání dělat nebezpečné věci. Že ho potřebujeme.
Je to obrovský omyl. Strach je škodlivý, ať se na něj podíváte z kterékoliv strany
Strach nám bere svobodu, paralizuje nás, nedovolí nám dělat to co bychom chtěli, dělá z nás oběti manipulace. A toho využívají různá seskupení jako církve, sekty i medicína, jako novodobé \"náboženství\". Ale i obchodníci, zaměstnavatelé a jiné složky. Strach ze ztráty zaměstnání z vás udělá poslušného zaměstnance, který si nechá líbit i to, co by si bez strachu líbit nenechal.
Strach byl v celé historii lidstva a stále je používán k ovládání lidí. Kdo se bojí, nezlobí. Neustálé vytváření strachu se stalo v poslední době i hlavní náplní sdělovacích prostředků. Zprávy o infekčních epidemiích nahánějí tisíce lidí na očkování, zprávy o nutnosti preventivních prohlídek na rakovinu zase do onkologických ordinací. 
Máte-li z něčeho strach, musíte na to stále myslet a podle zákona přitažlivosti si nakonec do života přitáhnete to, čeho se nejvíc bojíte. A nakonec tomu dáte ještě korunu v podobě prohlášení : \"Vždyť jsem to říkal, že se to stane. \"

Zbavíte-li se strachu, získáte svobodu. 

Není nic jednoduššího, než se jakéhokoliv strachu zbavit, např.  pomocí terapie metodou RUŠ.

SRT (Spiritual Response Therapy)

SRT (volně přeloženo „léčení skrze ducha“) je duchovní metoda léčení, kterou přivedl na svět americký terapeut Robert Detzler. Jedná se o velice hlubokou práci prostřednictvím Vyššího Já. Je to čistě duchovní metoda, a proto se vymyká všem běžným a známým metodám. Také témata, která se touto metodou dají vyřešit, přesahují možnosti běžných alternativních metod.

Více o této metodě můžete najít na mých starých stránkách v kapitole Metody. Nicméně, pro mne byly výsledky dosažené touto metodou příliš nehmatatelné a dle mých zkušeností nebyly trvalé. Proto jsem od SRT odešel a zakotvil u metody RUŠ.